भन्सार राजश्व १४ प्रतिशत बढ्यो, तर लक्ष्यभन्दा कम

१३ साउन, काठमाडौं । आन्तरिक उत्पादन वृद्धि गरी भन्सार राजस्व क्रमशः कम गर्ने सरकारको लक्ष्य रहे पनि अहिले कूल राजस्वको ठूलो हिस्सा भन्सारले नै ओगटेको छ । भन्सार विभागको तथ्यांकअनुसार सरकारले अघिल्लो आर्थिक वर्ष २०७५/७६ मा कूल ३ खर्ब ६२ अर्ब ५७ करोड ४८ लाख रुपैयाँ भन्सार राजस्व संकलन गर्‍यो ।

नेपालमा उक्त आवमा कूल १५ खर्ब १५ अर्ब ६४ करोड रुपैयाँ वैदेशिक व्यापार भएको छ । सोही व्यापारबाट सरकारले भन्सार राजस्व संकलन गरेको हो । महालेखा नियन्त्रकको कार्यालयले सार्वजनिक गरेको प्रारम्भिक प्रतिवेदनअनुसार उक्त आवमा कूल राजस्व संकलन ८ खर्ब ५९ अर्ब ५९ करोड ८८ लाख रह्यो । त्यसमध्ये भन्सार राजस्वले मात्र ४२ प्रतिशत हिस्सा ओगटेको छ । भन्सार राजस्व अन्तरगत भन्सार महसुल, मूल्य अभिवृद्धि कर र अन्तःशूल्कमार्फत उक्त रकम संकलन भएको हो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *